Na razini država članica EU-a integracijske politike gradova postaju sve značajnije i vidljivije od početka 2000-tih. Povećava se vidljivost lokalnih integracijskih politika, prvenstveno putem različitih mreža i inicijativa u koje se uključuju gradovi, a neke od njih podržava i EU. Uključivanje u ovakve mreže potiče razmjenu dobrih praksi i međusobno učenje te doprinosi većoj vidljivosti gradova na europskoj i međunarodnoj razini. Jedna od takvih mreža je i EUROCITIES u okviru čijeg projekta Connection Grad Zagreb radi na izradi strateškog lokalnog dokumenta za integraciju.
Politika integracije u velikoj je mjeri koncentrirana na nacionalnoj razini vlasti. Zbog relativno malog broja migranata, većinom državljana zemalja iz regije koji s hrvatskim društvom dijele povijesno-institucionalno naslijeđe, sličan jezik i kulturne obrasce, politika integracije usmjerena je prvenstveno na osobe kojima je odobrena međunarodna zaštita. Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina kao središnje nacionalno tijelo za integraciju 2018. godine izradilo je Okvir za integraciju osoba kojima je odobrena međunarodna zaštita na lokalnoj razini kao potporu jedinicama lokalne i regionalne samouprave Republike hrvatske u izradi lokalnih strategija i akcijskih planova za integraciju osoba kojima je odobrena međunarodna zaštita.
U praksi najveći broj osoba kojima je odobrena međunarodna zaštita žive u Zagrebu.
Grad Zagreb je prva lokalna jedinica koja je pristupila izradi i donošenju lokalnog strateškog dokumenta za integraciju osoba kojima je odobrena međunarodna zaštita. Naime, Grad Zagreb je proveo javno savjetovanje sa zainteresiranom javnošću o Nacrtu akcijskog plana Grada Zagreba za integraciju osoba kojima je odobrena međunarodna zaštita za razdoblje od 2021. do 2022. Dokument potiče lokalnu zajednicu na sudjelovanje u integraciji obzirom da se integracija najefikasnije i najizravnije ostvaruje na lokalnoj razini.
Specifični ciljevi za integraciju osoba kojima je odobrena međunarodna zaštita u Gradu Zagrebu razrađeni su kroz pet tematskih područja:
Akcijski plan Grada Zagreba za integraciju osoba kojima je odobrena međunarodna zaštita bio je povod i za radni sastanak voditeljice Ureda za ljudska prava Grada Zagreba, Jane Radić i izvršne direktorice Centra za kulturu dijaloga, Nejre Kadić Meškić na kojem su razrađeni prijedlozi Centra za unapređenje Nacrta akcijskog plana te pronađeni sinergijski elementi u zajedničkom djelovanju u području integracije.
Centar za kulturu dijaloga aktivno djeluje u području integracije osoba s odobrenom međunarodnom zaštitom u Zagrebu kroz projekt Novi susjedi – uključivanje osoba s odobrenom međunarodnom zaštitom u hrvatsko društvo koji provodi u suradnji s Ministarstvom unutrašnjih poslova Republike Hrvatske. Projekt je sufinanciran iz Fonda za azil, migracije i integraciju te Vlade Republike Hrvatske.