Povodom Svjetskog dana hidžaba 2. veljače 2025., Centar za kulturu dijaloga je su suradnji s islamskom gimnazijom Dr. Ahmeda Smajlovića i odgajateljicom Evelom Kreštić te Medžlisom Islamske zajednice Zagreb organizirao promociju knjige Hayat koja upravo tematizira izazove s kojima se suočavaju žene s hidžabom. Promociju knjige je moderirala izvršna direktorica Centra za kulturu dijaloga, Nejra Kadić Meškić a o knjizi su govorile autorica Nejra Mekić Kormaz i recezentica Dijana Gabela.
Svjetski dan hidžaba obilježava se svakog 1. veljače s ciljem dodatnog promicanja i podsjećanja za slobode izbora, rušenje predrasuda o hidžabu i prevencije diskriminacije temeljem nošenja hidžaba. Upravo je i Svjetski dan hidžaba pokrenuo trend pokrivanja nemuslimanki na jedan dan ili nekoliko sati kako bi se solidarizirane s muslimankama koje se suočavaju s diskriminacijom u društvu samo radi nošenja hidžaba. Na ovaj način žene grade mostove razumijevanja i razbijaju stereotipe.
Centar za kulturu dijaloga obilježavanju ovog dana i promociji knjige pristupa vođem misijom jačanje međureligijskog dijaloga i vizijom da članovi društva ne smiju biti diskriminirani i isključeni iz društvenih procesa radi svojih religijskih identiteta.
Pitanje hidžaba sveprisutno je u zapadnom javnom diskursu, ali se ženama sa hidžabom veoma rijetko daje prilika da izraze mišljenje u javnosti. Nesposobnost intelektualaca i političara da prihvate prava žena muslimanki da imaju kontrolu nad svojim tijelima simptomatična je za brend “sekularizma”. Dominantni diskurs Zapada je da je hidžab opresivni alat koji koriste muškarci muslimani da sakriju i ušutkaju muslimanke. Na ovaj način, kad muslimanke u određenim Europskim zemljama javno kažu da su izabrale da se pokriju u javnom prostoru, preispituje se njihova sposobnost da donesu takvu odluku.
Knjiga Hayat autorice Nejre Mekić Korkmaz bazirana je na istinitoj životnoj priči djevojčice Fatime koja je stavljenjem hidžaba u to vrijeme u Turskoj bila primjer otpora, borbe za slobode i predvodnica oslobađanja žene kroz hidžab. Kroz knjigu se kontinuirano prepliću tradicija i suvremeni tijekovi, uloga žene u društvu te samo evolucija ženinog doprinosa društvu kroz angažman u području obrazovanja i izučavanja.