U petak, 16. svibnja, u Omladinskom klubu mladih Islamskog centra Zagreb održana je promocija knjige „Nastanak Republike Srpske kroz znanstveni, povijesni i društveni kontekst“, autora dr. Muamera Džananovića, dr. Jasmina Medića i dr. Hikmeta Karčića. U sklopu promocije održana je i javna tribina na kojoj su se sudionici imali priliku uključiti u raspravu o temama zločina, povijesne odgovornosti i suočavanja s prošlošću. Događaj je organizirao Centar za kulturu dijaloga uz podršku Ureda za tursku dijasporu i srodne narode Vlade Republike Turske (YTB).
Knjiga nudi kronološku analizu ključnih događaja koji su prethodili proglašenju takozvane „Srpske Republike Bosne i Hercegovine“, kasnije nazvane „Republika Srpska“, 9. siječnja 1992. godine. Analizira neustavne postupke tijekom 1991. godine te pripreme za genocid i zločine protiv čovječnosti, koje su formalizirane 12. svibnja 1992. usvajanjem „Strategijskih ciljeva srpskog naroda u Bosni i Hercegovini“. Knjigu su zajednički objavili Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava i Institut za historiju Univerziteta u Sarajevu. Djelo je izazvalo značajnu pažnju javnosti i akademske zajednice, a promovirano je na više od 50 događanja u zemlji i inozemstvu. Također je uvršteno u sveučilišne nastavne programe u Bosni i Hercegovini.
Autori knjige su Dr. Muamer Džananović, direktor Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu i profesor na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli. Autor je više publikacija o ratnim zločinima, uključujući studije o ulozi Vrhovnog savjeta odbrane Savezne Republike Jugoslavije i o zločinima nad djecom u Goraždu. Pod njegovim vodstvom Institut je organizirao niz znanstvenih događaja, uključujući i veliku konferenciju u suradnji sa Sveučilištem Oxford.
Dr. Jasmin Medić istraživač je na Institutu za historiju i profesor na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu. Fokus njegovog istraživanja su ratni zločini u Prijedoru i Bosanskoj Krajini. Autor je knjiga „Genocid u Prijedoru“ i „Korićanske stijene – kamena grobnica“, a aktivno sudjeluje u međunarodnim akademskim raspravama, osobito u njemačkom govornom području.
Dr. Hikmet Karčić istraživač je na Institutu za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava. Jedan je od najaktivnijih bh. stručnjaka za studije genocida, s brojnim međunarodnim suradnjama. Njegova doktorska disertacija o koncentracijskim logorima u Bosni objavljena je na Sveučilištu Michigan. Često drži predavanja u inozemstvu, poznat je i po radu u međunarodnim medijima te organizaciji sigurnosnih konferencija.
Nakon promocije knjige, sudionici su imali priliku postavljati pitanja i raspravljati o temi genocida s autorima.
Zaključno, promocija knjige nije bila samo predstavljanje važnog znanstvenog rada, već i snažna poruka o potrebi suočavanja s prošlošću. U prisustvu mladih sudionika Balkanske omladinske škole, naglašena je odgovornost novih generacija da uče o genocidu kako bi se očuvalo kolektivno sjećanje, iskazalo poštovanje prema žrtvama i spriječilo ponavljanje takvih zločina u budućnosti.